Mandela alikuwa hodari ndiyo maana akapelekwa jela. Alikuwa mvumilivu ndiyo maana akakaa jela kwa miaka ishirini na saba. Alivyotoka akawa kiongozi bora wa Afrika Kusini. Utu ukafanya awasamehe binadamu wenzake. Urithi wa Nelson Mandela kwetu ni uhodari, uvumilivu, uongozi bora, utu na msamaha kwa binadamu wenzetu. Mandela alikuwa baba kwa familia yake. Kwa Afrika Kusini alikuwa mlezi wa ndoto, ya amani na uhuru.



Similar Quotes by Tags1266

Mwalimu Julius Kambarage Nyerere alikuwa baba kwa fa...

-

Quote

Life is a do-it-yourself project.

-

Quote

Start wherever you are! Low hanging fruit really tas...

-

Quote

No body is a looser either he is a Winner or a Learner

-

Quote

Opportunity comes to everyone it depends on you whet...

-

Quote

The richest people in the world build networks and i...

-

Quote

A lie near to truth is always difficult to catch

-

Quote

What seems like the right thing to do could also be ...

-

Quote

The most important principle for self discovery and ...

-

Quote

The only principle of Success in Life :'You must be ...

-

Quote

The only difference between success and failure is L...

-

Quote

We all have this perfect little image of who we want...

-

Quote

It’s all about “Priorities” There's No Such Thing as...

-

Quote

The only enemy which stands between the talent you p...

-

Quote

Don't ask creator to guide your footsteps if you're ...

-

Quote

Only Boiled Seeds are afraid of failure.

-

Quote

Stop explaining to others, people will only understa...

-

Quote

As long as we have MEMORIES, yesterday REMAINS and a...

-

Quote

Life doesn't walk away, we do.

-

Quote

Don’t keep those people in your life who are complet...

-

Quote
Copied the text: "Mandela alikuwa hodari ndiyo maana akapelekwa jela. Alikuwa mvumilivu ndiyo maana akakaa jela kwa miaka ishirini na saba. Alivyotoka akawa kiongozi bora wa Afrika Kusini. Utu ukafanya awasamehe binadamu wenzake. Urithi wa Nelson Mandela kwetu ni uhodari, uvumilivu, uongozi bora, utu na msamaha kwa binadamu wenzetu. Mandela alikuwa baba kwa familia yake. Kwa Afrika Kusini alikuwa mlezi wa ndoto, ya amani na uhuru."